سخنان پولدارترین فرد کل دنیا Warren Buffett

Warren Buffett

وارن بافت، پیرمرد ۸۵ ساله‌ی امریکایی متولد اوماها در نبراسکا، که القاب «پیشگوی اوماها»، «جادوگر اوماها» و «دانای اوماها» را یدک می‌کشد، فردی است که دائما در لیست پولدارترین افراد جهان سر و کله‌اش پیدا می‌شود. چیزی که وارن بافت را به اینجا رسانده هوش سرشار او در سرمایه گذاری است. اینطور به شما بگویم که وارن بافت موفق‌ترین سرمایه‌گذار کل دنیاست. موفق تر از هر کسی که شما یا پسرخاله‌تان می‌شناسید. خیلی صاف و پوست‌کنده اگر هروئین را با گچ قاطی کنید و آن را داخل شاخ کرگدن غیرقانونی بریزید و همراه با لامبورگینی دزدی بفروشید و مالیاتش را هم ندهید، باز هم قادر نیستید به سرعت وارن بافت پول در بیاورید. شهرت این گرگ پیر به این است که اگر در بیابان رهایش کنند از زیر سنگ پول درمی‌آورد و علیرغم ثروت وحشتناک ۶۰ میلیارد دلاری خود، به روشی مقتصدانه زندگی می‌کند.
چکیده‌ای از سخنان پرمغز بافِت در جلسات سالانه‌ی سهامداران شرکتش در بیست سال اخیر است.

سخنان وارن بافت در سرمایه‌گذاری

۱. «مهمترین خصوصیت یک سرمایه‌گذار، خُلق و خویش است نه ذکاوتش. آدم برای این کار به خلق و خویی نیاز دارد که نه از همراه بودن با جماعت خیلی سرخوش شود و نه از حرکت در خلاف جهت‌شان.»

۲. «سرمایه‌گذاری موفقیت‌آمیز نیازمند گذشت زمان، برخورداری از نظم و دیسیپلین و داشتن صبر و حوصله است. فارغ از اینکه چقدر استعداد و تلاش به خرج بدهید، بعضی کارها وقت می‌خواهند: نمی‌توان با ۹ زن باردار، بچه‌ای را یک ماهه به دنیا آورد.»

۳. «من دنبال این نیستم که از روی موانع ۲ متری بپرم؛ در عوض دنبال یک مانع ۳۰ سانتی‌متری هستم تا بتوانم رویش پا بگذارم و بالاتر بروم.»

۴. «بازار در کوتاه‌مدت، مثل مسابقه‌ی محبوبیت است و در بلندمدت، مثل باسکول.»

۵. «فرصت‌ها به ندرت پیش می‏‌آیند. پس هر وقت از آسمان طلا بارید با خودتان سطل ببرید بیرون، نه انگشتانه.»

۶. «تنوع‌بخشی، حفاظی در مقابل نادانی است. این جمله برای کسانی که می‌دانند چه کار دارند می‌کنند، معنی چندان خاصی نمی‌دهد.»

۷. «اگر حاضر نیستید سهامی را به مدت ۱۰ سال نگه‌ دارید، حتی فکر اینکه ۱۰ دقیقه نگه‌اش دارید را هم نکنید.»

۸. «نکته کلیدی در سرمایه‌گذاری این نیست که سبک سنگین کنید فلان صنعت قرار است چه تأثیری بر جامعه داشته باشد یا چقدر رشد کند. بیشتر حواستان به این باشد که ببینید فلان شرکت چقدر در رقابت با بقیه جلوتر است و از همه مهم تر اینکه تا کی می‌تواند جلو بماند.»

۹.‌«من سرمایه‌گذار بهتری هستم چون تاجرم و تاجر بهتری هستم چون سرمایه‌گذارم.»

۱۰. «خیلی بهتر است که شرکت خفنی را به قیمت خوب بخرید تا اینکه شرکت خوبی را به قیمت خفن بخرید.»

این سه توصیه‌ی وارن بافت به موفقیت آدام خاویر و کمپانی RoadLok بسیار کمک کرد:

۱. تهدیدهای موجود را شناسایی کنید.

در طرح کسب و کاری که آدام خاویر برای وارن بافت فرستاده‌بود، نوشته‌بود که RoadLok در معرض هیچ تهدیدی نیست و علت آن ثبت تجاری محصول این کمپانی اعلام شده‌بود. حدس پاسخ وارن بافت چه بود؟

او نوشت: “هیچ سرمایه‌گذاری [با این طرح] موافقت نخواهدکرد”. صرف اینکه شرکت شما ثبت تجاری دارد بدین معنی نیست که از سوی رقبا با چالش‌هایی مواجه نخواهیدشد؛ به‌خصوص وقتی کسب و کار شما به نقطه‌ای از رشد خود برسد که کارآفرینان دیگر آن حوزه شروع به دیدن شما بکنند. چه درسی از این بازخورد بافت می‌توان گرفت؟

به مشکلاتی فکر کنید که الان و در این لحظه با آن مواجه نیستید، ولی وقتی شروع به مقیاس‌دهی کسب و کارتان می‌کنید ممکن است با آن‌ها روبرو شوید.

بازاریابی از زبان وارن بافت در 3 جمله ی ساده

“شما می توانید یک کنسرت راک برگزار کنيد و خیلی هم عالیه. شما هم می‌توانید یک رقص باله برگزار کنید و این هم خیلی عالیه. اما نمی‌توانید یک کنسرت راک برگزار کنید ولی در تبلیغات اون رو رقص باله معرفی کنید.”

این سه جمله کاملاً به هم متکی و مرتبط هستند.

” شفاف مثل شیشه “

یک محصول ترکیبی از ویژگی های آنها نیست ، بلکه ترکیبی از ارزش‌های پایاني آن است. شما باید با حفظ پرستیژ خود پیش از ارائه ي پیشنهاد خود کاملاً از پیشنهاد خود آگاه باشید.وقتی شما در حال بهینه سازی روابط خود هستید تا تعریف خاصی برای کاری که محصولتان انجام می دهد ارائه دهید ، در حقیقت شما در حال جلب توجه مشتریاني هستید که با کمال میل حاضرند بالاترین قیمت را برای محصولتان پرداخت کنند. اما اگر شما بر اثر ناامیدی احساس می‌کنید که باید در انتخاب جامعه هدف خود تجدید نظر کنید؛ شما در حقیقت در حال افزایش جامعه هدف خود هستید و این جز نارضایتی مشتریان شما در پی نخواهد داشت. نتیجه این کار مشتریان ناراضی است که نسبت به ارزش نهایی محصول شما احساس بدی دارند .

داشتن مشتریان سخت گیر و بهانه جو خوب است زیرا با داشتن چنین مشتریانی شما هم مشکلات و معایب محصول خود را برطرف می کنید و هم نیازهای این مشتریان را برطرف خواهید کرد. در این زمان شما مشتریانی دارید که محصول شما را می‌خرند تا نیازشان برطرف شود و دقیقاً به هدفشان می رسند حتی شما زمان دارید تا به وعده های بعدی خود عمل کنید.

“فاجعه ی بازاریابی”

وقتی که شما اقدام به قانع کردن دیگران به اینکه محصول شما کاملاً نیازها و انتظارات را برآورده می‌کند؛ در حال شروع بازیابی اي فاجعه بار بی پايانی هستید. پول های خود را هدر می دهید تا مخاطب خود را به باوری برسانید که در مورد محصولتان حقیقت ندارد. سپس در بیشتر اوقات شما مشتریانی که از دیدن محصول شما در بازار ناراضی و ناراحت شوند نخواهید داشت ولی آنها دیگر محصول شما را نزد دوست و آشنایان خود تبلیغ نخواهند کرد. پسبعد از مدت کوتاهی محصول شما سقوط خواهد کرد.

 

 

۵ فوت کوزه‌گری وارن بافت

پندهای وارن بافت

هر یک از ۵ فوت کوزه‌گری وارن بافت، واقعیتی از زندگی یا سرمایه‌گذاری را به ساده‌ترین زبان ممکن بیان می‌کنند.

۱. «بهتان می‌گویم چطور پولدار شوید. درها را ببندید. هر وقت بقیه حریص بودند شما ترسو شوید. هر وقت بقیه ترسو شدند شما حریص شوید.»

از این ساده‌تر نمی‌شد بگویی که کلید سرمایه‌گذاری این است که وقتی قیمت پایین بود بخر و وقتی بالا رفت بفروش.

۲. «به دانشجوهای کالج می‌گویم، به سن من که رسیدید به شرطی آدم‌های موفقی خواهید شد که تمام کسانی که می‌خواهید دوست‌تان داشته باشند، واقعا دوست‌تان داشته باشند.»

پول مهم‌ترین چیز زندگی نیست. این را وارن بافتی می‌گوید که از مال دنیا بی‌نیاز است.

۳. «فرق بین آدم‌های موفق و آدم‌‏های واقعا موفق این است که آدم‌های واقعا موفق به همه چیز می‌گویند نه.»
افرادی مثل استیو جابز، بیل گیتس و وارن بافت موفقیت‌شان را مدیون قدرت تمرکزشان هستند.

۴. «خیلی‌ها را دیدم که الکل و بدهی زمین‌شان زد. واقعا در این دنیا نیازی به قرض کردن ندارید. اگر باهوش باشید، قادرید کلی پول دربیاورید، بدون اینکه از کسی قرض کنید.»

علت موفقیت افراد در زندگی می‌تواند چیزهای متفاوتی باشد، اما دلایل شکست عمدتا حول محور چند چیز می‌چرخد؛ از شکست هم به اندازه‌ی موفقیت درس بگیرید.

۵. «هر سرمایه‌گذاری باید قادر باشد، تجارتی که انتخاب کرده را به درستی ارزیابی کند. به این عبارت «انتخاب کرده» توجه کنید: قرار نیست وارد هر شرکتی شدید تخصص مربوط به حوزه‌ی کاری‌اش را داشته باشید، یا اصلا قرار نیست در چند حوزه کارشناس باشید. فقط باید قادر باشید شرکت‌ها را در داخل دایره‌ی فهم خود ارزیابی کنید. سایز این دایره خیلی مهم نیست؛ اما دانستن محدوده‌ی آن خیلی حیاتی است.»

یکی از نقل قول‌های مربوط به سرمایه‌گذاری که شدیدا از آن متنفرم متعلق به پیتر لینچ است که می‌گوید «چیزی را بخرید که از آن سر در می‌آورید». به نظرم این توصیه ناقص است. ایده‌ی بافت هم این حرف را دربرمی‌گیرد، اما به شما گوشزد می‌کند که مهم این است که قادر باشید شرکت‌ها را ارزیابی کنید و وارد کار آنهایی که از کارشان سردرنمی‌‏آورید نشوید، به همین سادگی!

 

 

سخنان وارن بافت در زندگی

۱. «در زندگی، فقط باید چند تا کار را درست انجام بدهید، تا کلی کار غلط انجام ندهید.»

۲. «فکر کنید در قایقی زندگی می‌کنید که دائما سوراخ می‌شود. اگر انرژی‌تان را صرف پریدن به قایق دیگری بکنید، بهتر است تا اینکه بخواهید آن انرژی را صرف درزگیری سوراخ‌ها بکنید.»

۳. «برای رسیدن به نتایج خارق‌العاده، نیازی نیست کارهای خارق‌العاده انجام بدهید.»

۴. «چیزی که از تاریخ یاد می‌گیریم این است که مردم از تاریخ درس نمی‌گیرند.»

۵.‌ «زنجیره‌ی عادت‌ها سبک‌تر از آنند که حس شوند، تا زمانی که از شدت سنگینی دیگر قابل شکستن نباشند.»

۶. «به نظر می‌رسد انسان خصلتی مضر دارد که همیشه می‌خواهد لقمه را دور سرش بچرخاند.»

۷. «هیچ چیزی مثل خرواری از پول یامُفت، عقلانیت را تسکین نمی‌دهد.»

۸. «۲۰ سال طول می‌کشد تا شهرتی برای خودتان بسازید و ۵ دقیقه طول می‌کشد تا خرابش کنید. اگر به این قضیه فکر کنید، کارها را متفاوت انجام می‌دهید.»

۹.‌ «بهتر است با آدم‌هایی بپلکید که از شما بهترند. همکارانی را برگزینید که اخلاقشان بهتر از شما باشد. چیزی نخواهد گذشت که خودتان هم به همان مسیر کشانده می‌شوید.»

۱۰. «سال‌ها پیش بن گراهام به من آموخت که هزینه چیزی است که پرداخت می‌کنی و ارزش چیزی است که دریافت می‌کنی. فرقی نمی‌کند که راجع به جوراب صحبت کنیم یا سهام. من دوست دارم جنس باکیفیت را زمانی بخرم که قیمتش پایین آمده باشد

 

 

Warren Buffett

Warren Buffett

Warren Buffett is a true genius as he is able to simplify complex ideas into quotes that will stand the test of time. Warren Buffett spent his life dispensing advice to all who would listen, earning him the nickname of the Oracle of Omaha. In the 1960s, this advice came about twice a year in letters to investors in his investment partnerships. Starting a few years later, Warren Buffett’s wisdom was distilled through the Berkshire Hathaway annual meeting and the annual shareholder letter, and in the past 20 years, Warren Buffett has become a household name through appearances on TV and interviews in magazines.

Read on for Warren Buffett’s best quotes on life, investing, and his top five insights.
On life

1. “You only have to do a very few things right in your life so long as you don’t do too many things wrong.”

2. “Should you find yourself in a chronically leaking boat, energy devoted to changing vessels is likely to be a more productive than energy devoted to patching leaks.”

3. “It is not necessary to do extraordinary things to get extraordinary results.”

4. “What we learn from history is that people don’t learn from history.”

5. “Chains of habit are too light to be felt until they are too heavy to be broken.”

6. “There seems to be some perverse human characteristic that likes to make easy things difficult.”

7. “Nothing sedates rationality like large doses of effortless money.”

8. “It takes 20 years to build a reputation and five minutes to ruin it. If you think about that, you’ll do things differently.”

9. “It’s better to hang out with people better than you. Pick out associates whose behavior is better than yours and you’ll drift in that direction.”

10. “Long ago, Ben Graham taught me that ‘Price is what you pay; value is what you get.’ Whether we’re talking about socks or stocks, I like buying quality merchandise when it is marked down.”
On investing

1. “The most important quality for an investor is temperament, not intellect. You need a temperament that neither derives great pleasure from being with the crowd or against the crowd.”

2. “Successful Investing takes time, discipline and patience. No matter how great the talent or effort, some things just take time: You can’t produce a baby in one month by getting nine women pregnant.”

3. “I don’t look to jump over seven-foot bars; I look around for one-foot bars that I can step over.”

4. “In the short term, the market is a popularity contest. In the long term, the market is a weighing machine.”

5. “Opportunities come infrequently. When it rains gold, put out the bucket, not the thimble”

6. “Diversification is a protection against ignorance. It makes very little sense for those who know what they’re doing.”

7. “If you aren’t willing to own a stock for ten years, don’t even think about owning it for ten minutes. Put together a portfolio of companies whose aggregate earnings march upward over the years, and so also will the portfolio’s market value.”

8. “The key to investing is not assessing how much an industry is going to affect society, or how much it will grow, but rather determining the competitive advantage of any given company and, above all, the durability of that advantage.”

9. “I am a better investor because I am a businessman, and a better businessman because I am an investor.”

10. “It’s far better to buy a wonderful company at a fair price than a fair company at a wonderful price.”
Top five insights

Einstein said there are 5 ascending levels of intelligence: Smart, Intelligent, Brilliant, Genius, Simple. Warren Buffett’s top 5 insights each explain a truth about life or investing in the simplest way possible.

1. “I will tell you how to become rich. Close the doors. Be fearful when others are greedy. Be greedy when others are fearful.”

It is a gross oversimplification to say that the key to investing is to buy low and sell high. This quote from when Warren Buffett has been the basis of his most successful investments over time and the basis of how you could have avoided the last few bubbles.

2. “I tell college students, when you get to be my age you will be successful if the people who you hope to have love you, do love you.”

Warren Buffett has spent a lifetime studying conventionally successful people. It’s important to hear that at the end of the day, money is not the thing that matters most in life.

3. “The difference between successful people and really successful people is that really successful people say no to almost everything.”

Numerous greats including Steve Jobs, Bill Gates, and Warren Buffett have attributed their success to focus. Many people have long to-do lists and work on becoming more productive, when in fact, having a not-do list is more important if you want to do great things.

4. “I’ve seen more people fail because of liquor and leverage — leverage being borrowed money. You really don’t need leverage in this world much. If you’re smart, you’re going to make a lot of money without borrowing.”

People succeed in life countless different ways but failures group around a few key themes. As such, you learn more from people’s failures than people’s successes.

5. “What an investor needs is the ability to correctly evaluate selected businesses. Note that word ‘selected’: You don’t have to be an expert on every company, or even many. You only have to be able to evaluate companies within your circle of competence. The size of that circle is not very important; knowing its boundaries, however, is vital.”

One of the quotes I hate the most in investing is Peter Lynch’s “Buy what you know” as it oversimplifies investing. The above quote is sort of the same idea but highlights that the important thing is being able to evaluate companies and also avoid companies you don’t understand. It’s that simple.

Warren Buffett is quoted so much because he has developed a great deal of wisdom over his lifetime. How did he do it?
The secret to Warren Buffett’s success

The secret to Warren Buffett’s success is that he continuously learns. Buffett is a far better investor today than he was 50 years ago. As Charlie Munger has explained:

Warren Buffett has become one hell of a lot better investor since the day I met him, and so have I. If we had been frozen at any given stage, with the knowledge we had, the record would have been much worse than it is. So the game is to keep learning, and I don’t think people are going to keep learning who don’t like the learning process.

While you may pick up a nugget of wisdom or two from the 25 best Warren Buffett quotes, committing yourself to a lifetime of learning is the best advice you should take from Warren Buffett.

Dan Dzombak can be found on Twitter @DanDzombak, on his Facebook page DanDzombak, or on his blog where he writes about investing, happiness, life, and success. The Motley Fool recommends Berkshire Hathaway. The Motley Fool owns shares of Berkshire Hathaway. Try any of our Foolish newsletter services free for 30 days. We Fools may not all hold the same opinions, but we all believe that considering a diverse range of insights makes us better investors. The Motley Fool has a disclosure policy.

مطلب در تاریخ 13 تیر 1400 به روز شده است

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید ؟
در گفتگو ها شرکت کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.